12-те меридиана са „супермагистралата“ на вашата жизнена енергия – транспортната система на вашата енергия през тялото и органите ви. И ядрото на китайската медицина и акупунктурата.
Меридианите са циркулационна система на енергия, много подобна на циркулационната система на кръвта. Разликата е, че вместо кръв, меридианите позволяват протичането на потока на жизнена енергия, наречена Qi(произнася се „чи“, което е близко до оригиналното произношение, но на български често се използва за благозвучие „ци“).
Ци е едновременно проста и много сложна концепция, особено за западния мироглед, в който понятието за жизнена енергия почти отсъства или е крайно ограничено. Има редица концепции, свързани с цялата система на меридианите. Например, за да се опише посоката на енергийния поток, меридианната система включва дуалистичните понятия Ин и Ян. Енергията Ин се излъчва навън и нагоре, докато енергията Ян се връща към центъра на тялото и тече надолу.
Друга концепция, включваща потока от ЦИ, е китайският термин за меридиани „дзин луо“. „Дзин“ означава „преминаване“. Отнася се за вертикалните меридианни проходи. „Луо“ се отнася до свързващите притоци. Заедно те се превеждат като „мрежа от канали“.

Системата на акупунктурните меридиани (мрежа от канали)
Меридианите са разделени на две категории: jingmai и luomai. Дзинмай представлява повечето от това, което хората често познават като меридиани. Луомай са различните връзки между различни меридиани jingmai.
Системата от меридиан също следва теорията за петте елемента, в която различни качества, физически и символични, са групирани в пет категории. Тази теория разделя органите на категории „кухи“ и „твърди“.
Кухите органи са стомаха, пикочния мехур, жлъчния мехур и дебелото и тънкото черво. Твърдите органи са сърцето, черния дроб, далака, бъбреците и белите дробове.
Всеки елемент има набор от качества, които се използват за диагностициране на заболяване и дисфункция. Те също така предоставят прогностични инструменти, за да помогнат на тялото да си възвърне баланса и здравето. Въпреки че няма научна основа в теорията за петте елемента, важно е да се разбере теорията за практикуването на акупунктура.
Някои органи също са част от основните меридиани, които са дванадесетте „стандартни“ меридиана. Това са меридианите, с които масовата публика е най-позната. Някои от тези меридиани съответстват на определен основен орган. Всички главни меридиани минават през периферен крайник – или ръка, или крак. Оттам всеки канал се движи нагоре или надолу по тялото.
Освен това има и осем допълнителни „чудесни“ меридиана, за които се смята, че съдържат енергия и не кореспондират директно с никакви органи.
Като част от по-голяма система, меридианите преодоляват пропастта между осезаемото тяло и Ци, или жизнената енергия. Традиционната китайска медицина (ТКМ) вижда тази динамика като един от основните фактори, контролиращи благосъстоянието. Чрез използването на различни практики kato акупунктура, масаж, упражнения, диета, билкови лекарства и Цигун (здравословна практика на пози на тялото, дишане и медитация), тази жизненоважна енергийна система се контролира за подпомагане на здравето.
Тази цялостна меридианна система е различен модел от западния биологичен модел и е холистична по природа. В ТКМ дисфункцията и заболяването не са резултат от патология. Вместо това, дисбалансите в Ци водят до здравословни проблеми. А причините за дисбаланс на Ци, където може да има твърде много или твърде малко енергия, често се смята, че произтичат от/или са повлияни от собствените действия на пациента. По-рядко се смята, че здравословните проблеми са причинени изцяло от външен източник.
Акупунктурата работи чрез вкарване на много, много тънки игли в горния слой на кожата. След това иглата стимулира нервните окончания или акупунктурни точки, които задействат съответния меридиан.
История
Акупунктурата и меридианната система имат дълга история, която датира от преди повече от 2500 години. Акупунктурата е една от най-старите практики на ТКМ заедно с моксата, която е топлинна терапия, за която също се смята, че влияе върху Ци.

Въпреки че не е ясно дали акупунктурата произхожда от Китай, нейната практика е добре документирана. Най-старият древен текст, който споменава акупунктурата, датира от 100 г. пр. н. е., а други текстове датират от 600-500 г. пр. н. е. референтни акупунктурни точки без процедури. Археолози са открили златни и сребърни артефакти от игли за акупунктура в древни гробници. Иглите и споменатите текстове са първата документация на вече установената практика.
И все пак има известен спор относно датирането на акупунктурата. Древна мумия, наречена Йоци Ледения човек, е намерена в Австрийските Алпи и датира от бронзовата епоха, около 3300 г. пр.н.е. Тази мумия има татуировки по тялото си, които съответстват на меридианни точки в долната част на гърба. Някои археолози предполагат, че това е доказателство за акупунктурни практики. Но без допълнителна документация не можем да знаем със сигурност.
Има дори теории, които предполагат, че шиацу, неинвазивна форма на акупунктура, датира от неолита. Но без допълнителни текстове всичко, което можем да направим, е да теоретизираме.
Независимо от това, до 4-ти век от н. е. повечето съвременни акупунктурни точки са били идентифицирани с документация. Най-високите нива на средновековното китайско общество са използвали акупунктура. Императорите на много династии дори държали акупунктуристи за слуги.

Средновековните китайски медицински колежи са преподавали курсове по акупунктура. По време на династията Мин, „Великият компендиум за акупунктура и мокса“ установява повечето от акупунктурните практики, които се използват и днес.
Около 13 век статусът на акупунктурата започва да намалява. Свързва се с мистика и се възприема като по-малко легитимна практика. Следвайки съвременната научна медицина, акупунктурата става известна като изгубено изкуство в Китай. Точно по това време акупунктурата започва да се използва в Европа. Все пак западната медицина гледа на акупунктурата с известно подозрение. Фокусът върху енергийните и символичните системи изглеждаше твърде суеверен. До средата на 19 век западният интерес към акупунктурата е малък.

Едва в средата на 20-ти век акупунктурата ще се завърне. Мао Цзедун одобрява акупунктурата, за да обедини комунистически Китай зад споделена културна история. До 50-те години на миналия век китайските болници използват акупунктура. Съвременните изследвания също започват да изследват акупунктурата от рационална, научна гледна точка. А през 1997 г. Националният институт по здравеопазване препоръча акупунктурата като допълващо лечение. Оттогава акупунктурата се превръща в най-популярната алтернативна медицина в САЩ.
Дванайсет основни (хранителни/сухожилни) меридиана
Меридиан на сърцето
„Императорът на органите“, сърцето, е дом на жизнената същност. То командва всички останали органи и емоции. Сърцето също се разглежда като седалище на ума (Шен – Духът). То работи с много органи, за да регулира кръвообращението и да поддържа здравословно психическо състояние. Ако сърцето е дисбалансирано, всички други органи и меридиани ще страдат. То, също така, се разглежда като основен енергиен център в защитата срещу болести.
Езикът се използва при диагностициране на сърдечен дисбаланс (както и на други органи).
Счита се, че нарушенията в говора или безмълвието са причинени от дисбаланс в сърдечния меридиан. Като източник на телесна топлина и циркулация на кръвта, бледият тен на лицето може също да диагностицира дисбаланси на сърдечния меридиан.
Всякакви умствени и емоционални проблеми също могат да възникнат от дисбаланс на сърдечния меридиан.
Меридианът на сърцето започва близо до подмишницата и се спуска по долната вътрешна част на ръката, преди да завърши на върха на малкия пръст.

елемент: Огън
Посока: юг
Сезон: Лято
Климат: Топлина
Култивиране: Растеж
Орган на сетивата: Език
смисъл: Докосване
Тъкан: Съдове
Положителна емоция: Радост
Отрицателна емоция: Арогантност
Аромат: горчив
Цвят: Червен
Звук: Смях
Миризма: Обгорено
време: 11:00 – 13:00 часа
Отсреща: Жлъчен мехур
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: Нагоре
Произход/Край: Гърди в ръце
Брой акупунктурни точки: 9
Меридиан на белия дроб
Меридианът на белия дроб е на второ място след меридиана на сърцето сред 12-те основни меридиана. Нарича се още „Първи министър“ и помага за контролиране на енергията и циркулацията на кръвта. Вижда се, че белите дробове и сърцето работят във връзка с кръвта и енергията, като са допълващи се части от живата система. Тази връзка е накарала белите дробове да бъдат наричани също „Свещеникът“ и „Службата на небето“. Белите дробове също контролират кожата и изпотяването.
Този меридиан генерира това, което е известно като лъчиста енергия. Този контрол поставя белите дробове на предна линия за борба с външни заболявания. Белите дробове също свързват ума с тялото чрез дишане. Цигун е предназначен да укрепи тази връзка и се фокусира върху меридиана на белите дробове.
Дисбалансът в белодробния меридиан може да причини инфекция на горните дихателни пътища, дихателна дисфункция и кожни проблеми. Дисбалансът също може да причини отчаяние и безпокойство.
Меридианът на белия дроб започва от предната част на рамото. Отклонява се нагоре, преди да се спусне по горната част на вътрешната ръка и да завърши в ъгъла на нокътя.

елемент: Метал
Посока: Запад
Сезон: Есен
Климат: Сухо
Култивиране: Жътва
Орган на сетивата: Нос
смисъл: Миризма
Тъкан: Кожа и коса
Положителна емоция: Кураж
Отрицателна емоция: Скръб
Аромат: Остър
Цвят: бяло
Звук: Плач
Миризма: Гнило
време: 3 сутринта – 5 сутринта
Отсреща: Пикочен мехур
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: Нагоре
Произход/Край: Гърди в ръце
Брой акупунктурни точки: 11
Меридианът на стомаха
Стомахът отговаря за баланса на елементите в тялото. Наричан „Морето на храната“ и „Министърът на мелницата“, това е началото на храносмилането. Заради пъпната връв се нарича още „Коренът на следродилния живот“. Стомахът има за задача да извлича енергията от храната и напитките.
Работейки с далака, стомахът транспортира енергията през системата на меридианите. Стомахът също използва различните видове изядена храна, за да балансира енергиите на петте елемента.
Дисбалансът с меридиана на стомаха ще причини енергийни дефицити в системата на меридианите. Може също да причини мания, объркване или безпокойство.
Меридианът на стомаха започва под окото, до носа. Слиза надолу, преди да следва линията на челюстта до черепа. След това пада и се стича надолу по гърлото, гърдите и корема. Продължавайки, тече надолу по предната част на краката и стъпалата, преди да завърши на външния ръб на големия пръст.

елемент: Земя
Посока: Център
Сезон: Късно лято
Климат: Влажен
Култивиране: Трансформиране
Орган на сетивата: Уста
смисъл: Вкус
Тъкан: Мускули
Положителна емоция: Състрадание
Отрицателна емоция: Безпокойство
Аромат: Сладка
Цвят: Жълто
Звук: Пеене
Миризма: Ароматно
време: 7 сутринта – 9 сутринта
Отсреща: Перикард
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Произход/Край: Лице в крака
Брой акупунктурни точки: 45
Меридиан на бъбреците
В ТКМ бъбреците се разглеждат като едни от най-важните органи. Този орган включва надбъбречните жлези и половите жлези на мъжете и жените. Известен е като „министърът на властта“, както и „коренът на живота“. Той има за задача да съхранява пренаталната (предрожденна) енергия, както и основната жизнена енергия за живота. Бъбреците също работят за регулиране на мозъка и играят важна роля при формирането на спомени и рационалност.
Дисбалансът в бъбреците може да причини импотентност или имунен дефицит. Това може също да доведе до лоша памет или неспособност за ясно мислене. Диагнозата на дисбалансите на бъбречните меридиани се извършва чрез изследване на очите и слуха. Болката в гърба и краткото внимание също показват дисбаланс на бъбречния меридиан.
Меридианът на бъбреците започва от стъпалото и минава по вътрешния ръб, преди да се увие около глезена. Той се изкачва по вътрешния крак и се движи нагоре по централния торс, преди да завърши при вътрешната ключица.

елемент: вода
Посока: север
Сезон: Зима
Климат: Студ
Култивиране: Хибернация (Застой)
Орган на сетивата: Уши
смисъл: Слух
Тъкан: Кости
Положителна емоция: Нежност
Отрицателна емоция: страх
Вкус: Солено
цвят: черен
Звук: Пъшкане
Миризма: Гнилост
Време: 7 вечерта. – 9 вечерта.
Срещу: Дебело черво
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: нагоре
Начало/Край: Крак до гърдите
Брой акупунктурни точки: 27
Меридианът на дебелото черво
Дебелото черво е отговорно за производството на твърди отпадъци. Известен като „Майстор на транспорта“, той е последният орган преди твърдите отпадъци да бъдат елиминирани. Дебелото черво работи по-тясно със своя сдвоен орган, в сравнение с повечето други двойки органи. Белите дробове движат дебелото черво чрез дишане. Дебелото черво балансира течностите в тялото и работи с белите дробове при изпотяване.
Дисбалансът в меридиана на дебелото черво може да причини запек, диария и коремна болка. Депресията и прекомерното безпокойство също могат да бъдат причинени от дисбаланс на този меридиан.
Меридианът на дебелото черво започва от външната страна на нокътя на показалеца. Той се движи нагоре по горната част на ръката, преди да премине към задната част на рамото. Преминава обратно през рамото, минава нагоре по гърлото и завършва точно под носа.

елемент: Метал
Посока: запад
Сезон: Есента
Климат: Суха
Култивиране: Жътва
Орган на сетивата: нос
смисъл: Миризма
Тъкан: Кожа и коса
Положителна емоция: Смелост
Отрицателна емоция: Скръб
Вкус: Остър
цвят: Мръсно бяло
Звук: Плач
Миризма: Гнило
Време: 5 сутринта – 7 сутринта
Срещу: Бъбрек
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Начало/Край: Ръка в лице
Брой акупунктурни точки: 20
Меридианът на тънките черва
Отговорни за получаване на храна по време на процеса на храносмилане, тънките черва са известни като „министъра на приемането“. Те отделят примесите от храната, преди да предадат отпадъците, и също така абсорбира вода.
Не е изненада, че меридианът на тънките черва е отговорен за храносмилането. Но този меридиан също работи с меридиана на сърцето.
Той контролира основните емоции и китайският еквивалент на „разбито сърце“ е „разбити черва“. Меридианът работи и с хипофизната жлеза, известна още като „главната жлеза“, за регулиране на растежа и ендокринната система.
Дисбалансът в меридиана на тънките черва може да причини отслабване и болка в корема. Това може също да доведе до лоша способност за разсъждение и безпокойство.
Започвайки от върха на малкия пръст, меридианът на тънките черва минава нагоре по долната част на гърба на ръката. Извива се на зиг-заг в задната част на рамото, преди да се издигне нагоре отстрани на врата. При бузата се движи навън и завършва в предната част на ухото.

елемент: огън
Посока: юг
Сезон: лято
Климат: Топлина
Култивиране: Растеж
Орган на сетивата: Език
смисъл: Докосване
Тъкан: Съдове
Положителна емоция: радост
Отрицателна емоция: Арогантност
Вкус: Горчиво
цвят: Розово Червено
Звук: Смях
Миризма: Обгорено
Време: 13 часа – 3 следобед
Срещу: Черен дроб
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Начало/Край: Ръка в лице
Брой акупунктурни точки: 19
Меридианът на черния дроб
Черният дроб се счита за един от основните органи в ТКМ. Нарича се „Началник-щаб“ или „Генерал“.
Това отчасти се дължи на факта, че черният дроб трансформира хранителните вещества в използваеми вещества, които тялото използва за енергия. Черният дроб се нарича още така, защото детоксикира кръвта.
Меридианът на черния дроб отговаря за периферната нервна система, както и за връзките/лигаментите и сухожилията. Хипертонията и неспособността да се отпуснете са причинени от дисбаланс в меридиана на черния дроб. Чернодробните дисбаланси се диагностицират чрез изследване на очите или ноктите на ръцете и краката. Дисбалансът на този меридиан също може да причини проблеми с гнева.
Меридианът на черния дроб започва от вътрешната страна на палеца на крака. Той минава по протежение на стъпалото и нагоре по вътрешната страна на крака. В бедрото се спуска към гениталиите, преди да се издигне. В долната част на корема чернодробният меридиан се простира навън и нагоре към ребрата, преди да се върне обратно към центъра и да се изкачи до крайната си точка при зърното.

елемент: дърво
Посока: изток
Сезон: Пролет
Климат: Ветровит
Култивиране: Покълнете
Орган на сетивата: очи
смисъл: Гледка
Тъкан: сухожилия
Положителна емоция: Доброта
Отрицателна емоция: Гняв
Вкус: кисело
цвят: Наситено зелено
Звук: Викане
Миризма: Обгорено
Време: 1 сутринта – 3 часа сутринта
Срещу: Тънко черво
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: нагоре
Начало/Край: Крак до гърдите
Брой акупунктурни точки: 14
Меридиан на пикочния мехур
Пикочният мехур се нарича „министъра на резервоара“. Докато органът само съхранява и елиминира течните отпадъци, енергийната функция включва балансиране на автономната нервна система. Това отчасти е така, защото меридианът на пикочния мехур обхваща височината на тялото и минава успоредно на гръбначния стълб. Пикочният мехур играе роля в регулирането на симпатиковия и парасимпатиковия отговор.
Дисбалансът на меридиана на пикочния мехур може да причини болки в долната част на гърба или слабост в долната част на гърба, както и проблеми с уринирането. Дисбалансът на меридиана на пикочния мехур също може да причини страх или упоритост.
Меридианът на пикочния мехур започва от вътрешното око и минава нагоре по черепа, където работи навън, преди да се спусне надолу по гърба. След това меридианът следва тазобедрените и сакралните нерви, преди да се спусне по задната част на крака и завършва извън бебешкия пръст.

елемент: вода
Посока: север
Сезон: Зима
Климат: Студ
Култивиране: Застой
Орган на сетивата: Уши
смисъл: Слух
Тъкан: Кости
Положителна емоция: Нежност
Отрицателна емоция: страх
Вкус: Солено
цвят: Наситено черно
Звук: Пъшкане
Миризма: Гнилост
Време: 3 следобед – 5 следобед
Срещу: Бял дроб
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Начало/Край: Лице в крака
Брой акупунктурни точки: 67
Меридиан на жлъчния мехур
Меридианът на жлъчния мехур може да се разглежда почти като портиер на тялото. Това не е обида, тъй като древните китайци са го наричали „Уважаеми министър“. Жлъчният мехур отделя жлъчка, за да подпомогне храносмилането за мускулна енергия и работи с лимфната система, за да изчисти млечната киселина. От това следва, че меридианът на жлъчния мехур е отчасти отговорен за здравето на мускулите.
Меридианът на жлъчния мехур отговаря за дръзките и решителни психически състояния. Афоризмът „много нахалство“ отразява това вярване дори в древните западни култури.
Дисбалансът в меридиана на жлъчния мехур генерира повече психически страдания, отколкото физически. Такъв дисбаланс води до безсъние и скованост на мускулите. Може също да причини лоша преценка, плахост и нерешителност.
Меридианът на жлъчния мехур започва от външния ъгъл на окото. Тя се движи на зигзаг нагоре и надолу над ухото и над окото, преди да се спусне по задната част на черепа. Спуска се надолу отстрани на тялото, продължава надолу по външната страна на крака и завършва на външния ръб на 4-тия пръст.

елемент: дърво
Посока: изток
Сезон: Пролет
Климат: Ветровит
Култивиране: Покълнете
Орган на сетивата: очи
смисъл: Гледка
Тъкан: сухожилия
Положителна емоция: Доброта
Отрицателна емоция: Гняв
Вкус: кисело
цвят: Жълто зелен
Звук: Викане
Миризма: Обгорено
Време: 23 часа -1 сутринта
Срещу: сърце
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Начало/Край: Лице в крака
Брой акупунктурни точки: 44
Меридиан на далака
Този меридиан включва панкреаса и е отчасти отговорен за храносмилането. Меридианът на далака се нарича „министърът на житницата“. Хранителните вещества от храната и напитките се извличат от ензими, произведени в далака и панкреаса. Меридианът регулира количеството и качеството на кръвта в кръвообращението.
Меридианът на далака работи с меридиана на белите дробове, за да генерира истинска човешка енергия. Този меридиан се влияе от тонуса на мускулите и въздейства на тях на свой ред. Меридианът на далака отговаря за логическото и аналитичното мислене. Това е и първият меридиан в формирането на паметта.
Дисбалансът в меридиана на далака може да се диагностицира от устата. Червените, влажни устни показват излишък от енергия на далака, докато бледите, сухи устни показват обратното. Лошият нрав и капризността са свързани с дисбаланс на далака.
Меридианът на далака започва от върха на палеца на крака и се движи нагоре по вътрешната страна на крака. Той се движи навътре и навън от стомаха, докато се движи нагоре отстрани на тялото и завършва под предната част на рамото.

елемент: Земята
Посока: Център
Сезон:Късно лято
Климат:Влажен
Култивиране: Трансформиране
Орган на сетивата: Устата
смисъл: вкус
Тъкан: Мускули
Положителна емоция: Състрадание
Отрицателна емоция: Безпокойство
Вкус: Сладка
цвят: Жълто
Звук: Пеене
Миризма: Ароматно
Време: 9 сутринта – 11 сутринта
Срещу: Троен нагревател
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: нагоре
Начало/Край:Крак до гърдите
Брой акупунктурни точки: 21
Меридиан на перикарда
Въпреки че не е орган, перикардът съответства на действителна част от тялото. Перикардът е защитна торбичка, обгръщаща сърцето. Той също така помага на нагревателя с три „сърца“ с неговите функции. Това е един от двата основни меридиана, които не са свързани с основен орган. Неговата защита се простира отвъд физическото и включва умственото, емоционалното и духовното.
Той също така е отговорен за регулирането на кръвообращението. Меридианът на перикарда също така свързва емоционалните чувства на любов с физическия сексуален акт.
Дисбалансите могат да причинят проблеми със сърцето, гърдите, стомаха и ума. Дисбалансът с меридиана на перикарда често се причинява от екстремни, продължителни изблици на емоции.
Този меридиан започва от средата на гръдния кош и се спуска към диафрагмата. Той също се разклонява от гърдите и минава по вътрешната страна на ръката, завършвайки на върха на средния нокът.

елемент: огън
Посока: юг
Сезон: лято
Климат: Топлина
Култивиране: Растеж
Орган на сетивата: Език
смисъл: Докосване
Тъкан: Съдове
Положителна емоция: радост
Отрицателна емоция: Арогантност
Вкус: Горчиво
цвят: Лилаво червено
Звук: Смях
Миризма: Обгорено
Време: 7 вечерта. – 9 вечерта.
Срещу: Стомах
Ин и Ян: Ин
Посока на потока: нагоре
Начало/Край: Гърди в ръце
Брой акупунктурни точки: 9
Меридиан на тройният нагревател
Меридианът с тройно затопляне или тройно горене е вторият основен меридиан, който не е свързан с орган. Все пак той е подобен на щитовидната жлеза по това, че контролира метаболизма. Въпреки това не е строго ограничено до енергийния метаболизъм. Той също така участва в храносмилането и обработката на отпадъците.
Както подсказва името, тройният нагревател има три части: горна, средна и долна. Горният нагревател минава от основата на езика до стомаха. Той контролира телесния прием на храна, вода и кислород. Средният нагревател започва от стомаха и завършва при пилорната клапа. Той е отговорен за храносмилането и трансформацията за използване от тялото. След това долният нагревател се разделя, завършвайки в ануса и пикочните пътища. Той се занимава с елиминирането на отпадъците.
При дисбаланс могат да възникнат нарушения в сетивните органи и страничната част на главата.
Меридианът на тройния нагревател започва от върха на безименния пръст. Той се движи нагоре по задната част на ръката и пресича трапеца, завършвайки при ключицата.

елемент: огън
Посока: юг
Сезон: лято
Климат: Топлина
Култивиране: Растеж
Орган на сетивата: Език
смисъл: Докосване
Тъкан: Съдове
Положителна емоция: радост
Отрицателна емоция: Арогантност
Вкус: Горчиво
цвят: Оранжево Червено
Звук: Смях
Миризма: Обгорено
Време: 9 вечерта. – 23 часа
Срещу: далак
Ин и Ян: Ян
Посока на потока: Надолу
Начало/Край: Ръка в лице
Брой акупунктурни точки: 23
Управляващ канал
Въпреки че не е един от 12-те основни меридиана, управляващият канал често се отразява в акупунктурата. Наречен „Морето на меридианите Ян“, Управляващият канал контролира меридианите Ян. Той също така контролира Защитната Ци и двете са свързани с имунната система и способността да се бори с външни болести. Също така се казва, че е „огънят“ на тялото и е отговорен за телесната топлина.
Управляващият съд също работи с бъбреците, за да регулира мозъка. Заедно със Зачеващият канал, той е един от двата най-важни меридиана в ТКМ.
Управляващият канал започва в основата на таза и се движи нагоре по гърба, през горната част на главата до надясно над горната устна.

Управляващият съд има 28 акупунктури.
Функционален / зачеващ канал
Подобно на Управляващия канал, Функционалния/зачеващ канал не е един от 12-те основни меридиана. Също като управляващия съд, съдът за зачеване често се манипулира в акупунктурата. Известно е още като „Морето на Ин меридианите“. Той получава Чи от ин меридианите, преди да я разпредели към ян меридианите. Функционалният канал е отговорен за циркулацията на Чи в тялото. Освен това контролира репродуктивния цикъл и либидото.
Съдът за зачеване помага да се контролира 7-годишният жизнен цикъл. Той също така генерира Защитната Ци, която Управляващият канал контролира. Това е един от двата най-важни меридиана в ТКМ и е първият, който се използва в практиката на Микрокосмическата орбита или Малкия небесен кръг.
Функционалният канал започва в основата на таза и се движи нагоре по предната част на тялото до долната устна. Това е един от основните меридиани в практиката на Цигун на ТКМ.

Съдът за зачеване има 24 акупунктурни точки.
Необходимо ли е да познавам 12-те акупунктурни меридиана и техните акупунктурни точки, за да започна с практиката на Даоската вътрешна алхимия?
Краткият отговор е: не. С времето и развитието на практиката, ще се научават по-важните енергийни центрове и работата с тях. Практиката и умението за работа с вниманието/енергията са много по-важни в случая, тъй като целта не е да се обучавате за лекари по Традиционна китайска медицина.
Разбира се, ако имате базови или основни познания за меридианите, те могат да ви бъдат от полза.
Едва при практиката на Сливане на 5-те елемента е необходимо да се познават различни акупунктурни точки и меридиани, а след това и при Кан и Ли. Но тук говорим преди всичко за поток от енергия, а не за точно откриване на акупунктурните точки. И тук, както и в други области, има различни начини на преподаване и обучение. Има доаси, които са били обучени в лечителските изкуства, както и такива, които не са били особено запознати с тях, но са умеели да работят със своята енергия и да я преобразуват.
Най-важното е знанието, което човек притежава, да му помага да развива своите добродетели, вместо излишно да затъва в хилядите подробности в различни теории.
Podcast: Play in new window | Download